Merkez Bankası’nın 6 Gün Sonraki Faiz Kararını Yazdı

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, bir hafta sonrasının yazısını bugünden kaleme aldı. 27 Haziran’daki Merkez Bankası toplantısında politika faizinin yüzde 50’de sabit bırakıldığını belirtti. Aktaş, Mart ayındaki toplantıda yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkarılan faizin, Nisan ve Mayıs aylarından sonra Haziran’da da değiştirilmediğini söyledi.

PARASAL SIKILAŞTIRMANIN TAKİBİ

Merkez Bankası’nın açıklamasında, parasal sıkılaştırmanın krediler ve talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği vurgulandı. Faizin düşürülmesi için gereken şartlara dair detaylar paylaşıldı: “Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir.”

ENFLASYONDAKİ ANA EĞİLİM

Aktaş, Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon yerine aylık oranların belirgin bir düşüş eğilimine odaklandığını aktardı. Ağustos’ta açıklanacak yıllık enflasyonun yüzde 75’ten en az 20-25 puan aşağı ineceği ve bunun baz etkisiyle olacağı biliniyor.

FAİZ İNDİRİMLERİ VE BEKLENTİLER

Aktaş, faiz indiriminin 5’er puan düzeyinde olmayacağını ve düşük oranlarla gerçekleşmesini beklediğini dile getirdi. Dövizdeki uzun süreli yatay seyrin büyük bir gerilim oluşturduğunu belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN FAİZ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizle ilgili son açıklamaları, Eylül 2021’deki faiz indirme sürecini hatırlattı. Erdoğan, “Faizi düşüreceğiz ve enflasyon gerileyecek” mi yoksa “Faizi artıracağız ve enflasyon gerileyecek” mi demek istediği konusunda net bir açıklama yapmadı. Aktaş, Erdoğan’ın faizden bahsettiğine göre, bunun bir indirim işareti olduğunu öne sürdü.

BÜTÇEDEKİ FAZLA NORMAL

Mayıs ayında bütçenin 219 milyar lira fazla verdiğini belirten Aktaş, bunun normal bir durum olduğunu ifade etti. Mayıs ayındaki vergi tahsilatının 898 milyar lirayı bulduğunu ve bunun kurumlar vergisi ödemelerinden kaynaklandığını açıkladı. Bu nedenle bütçenin mayıs ayında fazla vermesinde şaşılacak bir yön olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir